Kielce v.0.8

Sztuki plastyczne
Wielka Brytanio klęcz, a Ja będę malował

 drukuj stron�
Sztuki plastyczne Świat
Wys�ano dnia 26-07-2011 o godz. 10:25:27 przez rafa 6052

20 Lipca 2011, zmarł wybitny artysta, prekursor sztuki nowoczesnej Lucian Freud. Urodzony w Niemczech w 1922, wnuk słynnego twórcy psychoanalizy Zygmunta Freuda.Rok 1933 był dla młodego Luciana, rokiem przeprowadzki do Anglii. Z racji objęcia władzy w Niemczech przez Hitlera, i żydowskiego pochodzenia jego matki, rodzina jest skazana na emigrację. W wieku 17-stu lat otrzymał obywatelstwo brytyjskie, stając się pełnoprawnym obywatelem Wysp Brytyjskich, zaciągnął się do marynarki wojennej, przerywając studia artystyczne.

Mimo długiego oczekiwania na sukces, osiąga go, jak mało który artysta za życia.
Ponadto, stał się również najdroższym malarzem świata, kiedy to malując „Benefits Supervisor Sleeping” - portret nagiej kobiety na kanapie, sprzedaje go za rekordowa cenę ( jak na żyjącego artystę) 33.6 mln, rosyjskiemu biznesmenowi Romanowi Abramowiczowi.

Był uważany przez Brytyjczyków za postać ponadczasową, człowieka który nadał nowe, świeże spojrzenie na malarstwo portretowe. Jego modele m.in.: Francis Bacon, David Hockney, Leigh Bowery, Eliżbieta II, czy bardziej komercyjne postaci jak Kate Moss i Jerry Hall, cierpiały mordęgi spędzając liczne godziny na pozowaniu Freudowi. Owy artysta starannie i skrupulatnie pracował nad każdym z portretów. Opłaciło się. Dzięki swojej niepowtarzalności i specyficznemu wykonywaniu swoich prac stał się krzewicielem „Freudowskiego” stylu.

W jego obrazach, przedstawiane osoby są niejednokrotnie nagie, ich ciała są uderzająco blade, opływające ludzkim ciężarem tkanki tłuszczowej. Dzięki temu nabierają egzemplarycznej formy, która jest w zasadzie nie do podrobienia. Mimo wszystko patrząc na jego obrazy, pojawia się przeświadczenie czy faktycznie to ten artysta i ta galeria obrazów o którym mowa. Jednak tak. Wpatrując się głębiej w jego koncepcje i próbując ją rozszyfrować, pojawia się jasny wniosek, jest to coś, co się zaczyna podobać. Bowiem jego koncepcja stwarza niepowtarzalną aurę brzydoty ludzkiego ciała w połączeniu z jakże prawdziwą ludzką naturą.


Kate

Lucian Freud - malarstwo


...

  Album Lucian Freud - malarstwo


Komentarze

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego u�ytkownika, prosze sie zarejestrowa�

Anonim 27-07-2011 o godz. 02:38:51
-u nas w kraju takich geniuszy mama na pęczki tylko się nimi nie ma kto zająć. I co z tego mamy?
Error connecting to mysql