Kielce v.0.8

Cywilizacja
Tybet płonie w nowy rok

 drukuj stron�
Cywilizacja Świat
Wys�ano dnia 23-02-2012 o godz. 12:09:22 przez rafa 4824

Tybetańczycy, zmuszani przez władze do udziału w „radosnych" obchodach Nowego Roku swojego kalendarza, gremialnie uczcili Losar żałobą po zabitych przez policję i ofiarach samospaleń. Ponad sześćdziesiąt osób wyszło na ulice w miasteczku Kikor w Sertharze (chiń. Seda), w prefekturze Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Syczuan, protestując przeciwko chińskim rządom i modląc się o długie życie Dalajlamy.Dzisiaj ulicami Warszawy przejechał wyjątkowy autobus. Informował on warszawiaków o dramacie Tybetańczyków.
Autobus z napisem "Tybet Płonie" można było zobaczyć w dzisiejsze popołudnie na najbardziej znanych warszawskich ulicach (m.in. Al. Jerozolimskie, Nowy Świat). Z dachu pojazdu uczestnicy demonstracji wykrzykiwali hasła o wolności dla Tybetu. Mieli ze sobą transparenty i polsko-tybetańskie flagi. Przed wyruszeniem na stołeczne ulice, społeczność tybetańska zebrała się pod chińską ambasadą, aby wspólnie zmówić modlitwę.

Dzisiejsze święto Losar to wielki moment dla wszystkich Tybetańczyków. Od 22 lutego rozpoczyna się Rok Wodnego Smoka 2139, jednak mieszkańcy Tybetu postanowili nie świętować swojego Nowego Roku. Wszystko za sprawą wzmożonych represji ze strony chińskiej. Popchnęły one już, począwszy od lutego 2009 roku, 24 Tybetańczyków do aktów samopodpaleń. Ostatnią śmiertelną ofiarą jest 18-latek, który podpalił się cztery dni temu w prowincji Syczuan.

Na początku lutego społeczność Tybetańczyków w Polsce zorganizowała czuwanie pod chińską ambasadą oraz symboliczne pogrzeby dla ofiar aktów samopodpaleń.

W marcu planują kolejną demonstracją. W sobotę 10 marca o godz. 12.00 pod pomnikiem Kopernika w Warszawie rozpoczną się coroczne obchody rocznicy tybetańskich powstań i protestów narodowych.


Więcej informacji o sytuacji w okupowanym Tybecie znajdziecie na stronie www.ratujtybet.org, fot. Katarzyna Bańbo


Komentarze

Error connecting to mysql