Kielce v.0.8

Moda
Zeświruj na punkcie…

 drukuj stron�
Moda Świat
Wys�ano dnia 15-03-2012 o godz. 10:39:51 przez rafa 4841

Świat  zmienia się w szybkim tempie, a my, by być na czasie, musimy na nowo kreować rzeczywistość wokół nas. Inspirujące pomysły szybko docierają do wszystkich za pomocą internetu i portali społecznościowych.Projektanci czerpią inspiracje z ulicy, a inni wymyślają całkiem nowe pomysły, żeby ciekawiej spędzić wolny czas. Oto kilka ciekawych pomysłów tego sezonu, które z powodzeniem możemy wprowadzić do naszego codziennego życia.

Kultura w kapciach

Byłam zachwycona czytając o pomyśle wspólnego gotowania. Znajomi umawiają się na „wieczór hiszpański”, przynoszą składniki i gotują wspólnie pyszną kolację. Jeszcze lepsza jest idea „restauracji w domu”. Na specjalnej stronie wpisujesz swój adres oraz podajesz temat przewodni gotowania (kuchnię włoską, owoce morza bądź sushi) i po wcześniejszym umówieniu spotykasz się u siebie z miłośnikami danej kuchni. Nadeszła także nowa era  wystaw jednodniowych w prywatnych mieszkaniach. Jeżeli masz przestronny strych albo miejsce w kuchni, łazience czy nawet przedpokoju, możesz urządzić wystawę fotografii lub malarstwa. Historia wystaw jednodniowych zaczęła się w Paryżu. Zazwyczaj przychodzi na nie kameralne grono składające się z 20–30 osób. Prace można kupić, a właściciel mieszkania zawsze może liczyć na prezent od autora prac. Najbardziej bezcenny jest kontakt z nowo poznanymi ludźmi, którzy mają taką samą pasję, jak Ty.

Marzenia w sieci

Głośno tez jest finansowaniu marzeń – crowdfundingu – czyli o specjalnych portalach, na których przekonujesz internautów do zainwestowania w Twój pomysł. Może to być na przykład wycieczka do Afryki w celu nakręcenia dokumentu o safari albo nagranie debiutanckiej płyty. Oczywiście nie wystarczy tylko przedstawić swoje marzenia i czekać aż inni spełnią je za Ciebie. Musisz zaprezentować szczegółowy plan wyprawy, jej cele i dotychczasowy materiał. Jeżeli komuś się spodobasz, to może on zostać sponsorem Twojego przedsięwzięcia i brać udział w zyskach z projektu. Jeżeli masz szalony pomysł, zajrzyj na stronę www.gofundme.com. Jeśli poszukujesz sponsora płyty – www.sellaband.com i http://www.megatotal.pl/. Sam zainwestuj w marzenia i pokaż je światu. Możliwe, że ktoś Cię doceni, pomagając w ich realizacji.

Uszyj to sam

Ileż razy miałam w głowie wymarzony projekt ubrania i po odebraniu od krawcowej rozczarowywał mnie końcowy efekt... Gdybym miała odpowiednie umiejętności i mistrza czuwającego nad moją pracą, mogłabym osiągnąć wszystko. Okazuje się, że to nie tylko moje pragnienie. W Paryżu pod okiem znanego designera można stworzyć własną kreację. Wystarczy zapisać się na weekendowy warsztat projektowania. Przynosisz projekt i materiał, a mistrz zanalizuje przy stole krawieckim twój projekt, zdradzi sekrety udanego wykroju, szycia oraz końcowych poprawek. Zajęcia trwają dwie i pół godziny, jednak by zrealizować projekt w pełni, trzeba wykupić ich znacznie więcej. To dość kosztowna inwestycja, bo jedne zajęcia kosztują 50 euro, ale masz możliwość obcowania z profesjonalistą. Na początku do Bastiena de Almeida, który stworzył pomysł „szycia u mistrza”, przychodziło parę kobiet. Teraz nie mieszczą się w pracowni. Czasem przy stołach  krawieckich i maszynach pracuje po 30 osób. Nie tylko szycie przyciąga panie, ale atmosfera jaką wytwarza właściciel opowiadający o tajnikach sztuki krawieckiej. Ja nie miałabym nic przeciwko, by uczyć się u Gosi Baczyńskiej czy Agnieszki Maciejak. Czekam aż moda na szycie wkroczy do Polski

Z rączki do rączki

Przeprowadzasz się i nie wiesz, co zrobić z niezniszczonymi rzeczami, które nie pasują do nowego mieszkania?  Potrzebujesz wiertarki, ale jest za droga, by kupować ją na jeden raz?  Dziś wszystko można załatwić. Wystarczy znać odpowiednie strony w internecie. Zaczęło się od portalu www.freecycle.org, na którym codziennie zamieszczana jest listę dostępnych za darmo przedmiotów wystawionych przez ludzi z Twojej okolicy. W ten sposób możesz błyskawicznie wymieniać się z sąsiadami. Oczywiście przedmiot musi być w dobrym stanie i nie może pochodzić z nielegalnego źródła. Na specjalnych portalach ludzie wypożyczają przedmioty na godziny. Potrzebujesz roweru, wymienionej wcześniej wiertarki albo aparatu fotograficznego? Wystarczy go wypożyczyć i oddać w nienaruszonym stanie. Wszystko za darmo!

Everybody savoir vivre

Zaczęło się od programów, w których strażniczki dobrych manier uczyły „niegrzeczne dziewczynki” eleganckiego zachowania. Weekendowych szkół etykiety w całej Europie pojawiło się w ostatnim czasie zaskakująco dużo. Do tego wszelkie poradniki poruszające ten temat cieszą się niesłabnącą popularnością. Co sprawiło, że nagle wszyscy chcą być kompetentni w sprawach dobrego wychowania? Ingie Wolff, autorka książek o etykiecie, podsumowuje to następujący sposób:
Wielu z nas, wychowując dzieci, nie ma pojęcia o dobrych manierach. Chcemy jednak, by wyrosły na dobrze wychowanych ludzi. Na dodatek w czasach prywatnego handlu każdy z nas chce efektownie wypaść podczas eleganckich biznesowych spotkań. Dlatego też kursy cieszą się rekordową popularnością. Jedni chcą uczyć się konwersować z klasą, drudzy nauczyć się prawidłowego posługiwania się wszelkimi dostępnymi sztućcami, jeszcze inni wymagań etykiety i dobrych manier wymaganych w rożnych zakątkach świata.
Nie mam nic przeciwko, żeby te i jeszcze inne trendy jak najszybciej zawitały do naszego kraju. Wszystko, co nas rozwija, uczy kreatywności i ułatwia życie, jest jak najbardziej w cenie.


Żaneta Lurzyńska, www.mystic.bloblo.pl


Komentarze

Error connecting to mysql